Su Çiçeği Nedir, Nasıl Geçer, İz Bırakır mı, Tedavisi Nasıldır

SU ÇİÇEĞİ HASTALIĞI

Virütik bir hastalık olan su çiçeği, genel olarak çocuklarda görülmektedir. Vücutta döküntüler meydana getiren bu hastalık, başlangıçta hafif ateş ve halsizlik gibi belirtiler göstermektedir. Sonraki aşamada oluşan deri döküntüleri bu hastalığın asıl belirtisi olarak kabul edilmektedir. İlk olarak vücutta pembe renkte kabarıklıkların oluşmasıyla başlayan süreç, kısa bir sürede kırmızı bir hal alır. Kırmızı hale gelen kabarıklıkların içi ise sıvı doludur. Oldukça hassas olan bu kabarıklıklar kolayca delinebilmektedir. Delinmesiyle birlikte içindeki sıvı akar ve bir günlük bir süre içinde kabuklu bir hale gelir. su çiçeği hastalığı iz bırakan bir hastalık olarak bilinse de bu çok da doğru değildir. Eğer hastalık kendi halinde bir seyir izlerse, yani bu kabarcıklar müdahale olmaksızın kabuk bağlama aşamasına gelirlerse iz bırakması oldukça düşük bir ihtimaldir. Ancak elle müdahale iz bırakma nedeni olabilmektedir. Bu noktada su çiçeğinde oluşan kabarcıklara kesinlikle elle müdahale yapılmaması gerekmektedir.

su cicegi hastaligi Su Çiçeği Nedir, Nasıl Geçer, İz Bırakır mı, Tedavisi Nasıldır

Su çiçeği hastalığı, çocuklarda sıklıkla olmak üzere, yetişkinlerde de görülebilmektedir. Hamilelik döneminin ilk 3 ayında ise oldukça riski bir seyir izler ve erken doğumlara ya da ölü doğumlara neden olabileceği gibi, hamilelik sonrası anormal doğumlar da görülebilmektedir.

Hastalık boyunca bol hijyen oldukça büyük önem taşımaktadır. Normal şartlarda kaşıntıya ve oluşabilecek bakteri enfeksiyonuna karşı bir tedavi uygulanmaktadır. Hastalığa yakalanan bireylerin, bu süreçte tırnak hijyenine, ellerin düzenli temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir.

Etiketler: Su çiçeği nedir, Su çiçeği iz bırakır mı, Su çiçeği ve kaşıntı

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı da görmek isterseniz Sağlık kategorimize gitmek için lütfen Buraya Tıklayınız

Arama Terimleri


Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>